Archiwum 02 marca 2017


mar 02 2017 5 rzeczy, o których należy pamiętać przy...

1. Dodając lub odejmując ułamki dzieiętne sposobem pisemnym podpisujemy je "przecinek pod przecinkiem", a następnie dodajemy lub odejmujemy jak liczby naturalne, znów stawiając "przecinek pod przecinkami".
2. Mnożąc pisemnie ułamek dziesiętny przez ułamek ułamek dziesiętny na chwilę zapominamy o przecinkach i postępujemy tak jak przy mnożeniu liczb naturalnych. Na koniec liczymy miejsca po przecinku w obu mnożonych ułamkach i w wyniku, zaczynając od prawej strony, odliczamy tyle liczb i stawiamy przecinek.
3. Mnożąc ułamek dziesiętny przez potęgę liczby 10, tj. 10, 100, 1000,10000, ..., wystarczy tylko w ułamku przesunąć przecinek w prawą stronę o tyle miejsc, ile jest zer przy jedynce, tzn. mnożąc przez 100, przecinek przesuniemy o dwa miejsca w prawo, mnożąc przez 1000 - o trzy miejsca w prawo.
4. Aby można było wykonać dzielenie ułamków dziesiętnych, dzielnik (liczbą, przez którą dzielimy) musi być liczbą całkowitą (bez przecinka). Jeśli tak nie jest, to musimy w dzielnej i w dzielniku przesunąć przecinek o tyle samo miejsc w prawo, tak aby dzielnik był liczbą całkowitą. Innymi słowy, mnożymy dzielną i dzielnik przez tę samą potęgę liczby 10. Jak nasz dzielnik nie ma już przecinka, to możemy przejść do dzielenia i znów dzielimy podobnie jak liczby naturalne, tylko w wyniku przecinek stawiamy nad przecinkiem (mam na myśli tu oczywiście dzielenie pisemne).
5. Dzieląc ułamek dziesiętny przez potęgę liczby 10, tj. 10, 100, 1000,10000, ... wystarczy tylko w ułamku przesunąć przecinek w lewą stronę o tyle miejsc, ile jest zer przy jedynce, tzn. dzieląc przez 100 przecinek przesuneimy o dwa miejsca w lewo, dzieląc przez 10000 o cztery miejsca w lewo. Pamiętajmy, że jeżeli ułamek nie ma tyle cyfr o ile miejsc musimy przesunąć to dopisujemy zera, no i oczywiście liczba nie może się zaczynać przecinkiem, więc przed przecinkiem dopisujemy zero.
Niektóre działania na ułamkach dziesietnych możemy wykonać w pamięci, mam na myśli tu proste przykłady:
0,6 + 0,3;

0,2 *4;

1,2 - 0,9   itp.
Mam nadzieję, że działania na ułamkach dziesiętnych nie przysporzą Wam już trudności.

bserafin : :