Najnowsze wpisy, strona 3


mar 02 2017 5 rzeczy, o których należy pamiętać przy...

1. Dodając lub odejmując ułamki dzieiętne sposobem pisemnym podpisujemy je "przecinek pod przecinkiem", a następnie dodajemy lub odejmujemy jak liczby naturalne, znów stawiając "przecinek pod przecinkami".
2. Mnożąc pisemnie ułamek dziesiętny przez ułamek ułamek dziesiętny na chwilę zapominamy o przecinkach i postępujemy tak jak przy mnożeniu liczb naturalnych. Na koniec liczymy miejsca po przecinku w obu mnożonych ułamkach i w wyniku, zaczynając od prawej strony, odliczamy tyle liczb i stawiamy przecinek.
3. Mnożąc ułamek dziesiętny przez potęgę liczby 10, tj. 10, 100, 1000,10000, ..., wystarczy tylko w ułamku przesunąć przecinek w prawą stronę o tyle miejsc, ile jest zer przy jedynce, tzn. mnożąc przez 100, przecinek przesuniemy o dwa miejsca w prawo, mnożąc przez 1000 - o trzy miejsca w prawo.
4. Aby można było wykonać dzielenie ułamków dziesiętnych, dzielnik (liczbą, przez którą dzielimy) musi być liczbą całkowitą (bez przecinka). Jeśli tak nie jest, to musimy w dzielnej i w dzielniku przesunąć przecinek o tyle samo miejsc w prawo, tak aby dzielnik był liczbą całkowitą. Innymi słowy, mnożymy dzielną i dzielnik przez tę samą potęgę liczby 10. Jak nasz dzielnik nie ma już przecinka, to możemy przejść do dzielenia i znów dzielimy podobnie jak liczby naturalne, tylko w wyniku przecinek stawiamy nad przecinkiem (mam na myśli tu oczywiście dzielenie pisemne).
5. Dzieląc ułamek dziesiętny przez potęgę liczby 10, tj. 10, 100, 1000,10000, ... wystarczy tylko w ułamku przesunąć przecinek w lewą stronę o tyle miejsc, ile jest zer przy jedynce, tzn. dzieląc przez 100 przecinek przesuneimy o dwa miejsca w lewo, dzieląc przez 10000 o cztery miejsca w lewo. Pamiętajmy, że jeżeli ułamek nie ma tyle cyfr o ile miejsc musimy przesunąć to dopisujemy zera, no i oczywiście liczba nie może się zaczynać przecinkiem, więc przed przecinkiem dopisujemy zero.
Niektóre działania na ułamkach dziesietnych możemy wykonać w pamięci, mam na myśli tu proste przykłady:
0,6 + 0,3;

0,2 *4;

1,2 - 0,9   itp.
Mam nadzieję, że działania na ułamkach dziesiętnych nie przysporzą Wam już trudności.

bserafin : :
lut 17 2017 O działaniach na ułamkach zwykłych - kilka...

Kilka rzeczy, o których należy pamiętać wykonując działania na ułamkach zwykłych.
1. Ułamki sprowadzamy do wspólnego mianownika tylko przy dodawaniu i odejmowaniu.
2. Liczby mieszane zamieniamy na ułamki niewłaściwe tylko przy mnożeniu i dzieleniu.
3. Mnożąc ułamki możemy skrócić (oczywiście, jeśli jest to możliwe :-) ) licznik jednego ułamka z mianownikiem drugiego ułamka.
4. Mnożąc ułamek przez liczbę naturalną możemy, jeśli to możliwe, skrócić mianownik ułamka z tą liczbą naturalną.
5. Mnożąc liczbę mieszaną przez liczbę naturalną, mnożymy całości z liczby mieszanej przez liczbę naturalną oraz część ułamkową liczby mieszanej przez tę liczbę naturalną.
6. Dzieląc jeden ułamek przez drugi, dzielenie zamieniamy na mnożenie i mnożymy pierwszy ułamek przez odwrotność drugiego.
Mam nadzieję, że to pomoże Wam w usytematyzowaniu wiedzy na temat wykonywania działań na ułamkach zwykłych.
Powodzenia!!!
 

bserafin : :
lut 05 2017 Liga Zadaniowa

Wszystkich uczniów klas IV-VI SP 114 zainteresowanych matematyką i pragnących wysilić nieco swój umysł zapraszam do Ligi Matematycznej, czyli szkolnej formy współzawodnictwa w rozwiązywaniu zadań. Liga podzielona jest na trzy kategorie klasowe (IV, V i VI) i składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap to rozwiązywanie zadań umieszczonych na tym blogu i będzie on trwał od lutego do maja tego roku. Drugi etap odbedzie się w czerwcu. Zwycięzca uzyska tytul Mistrza Szkolnej Ligi Zadaniowej w danej kategorii.

Regulamin Ligi znajduje się tutaj.

Pierwszy zestaw zadań, które należy rozwiązać i oddać do mnie do dnia 03.03.2017 r.

Zadania dla kategorii klas IV

Zadania dla kategorii klas V

Zadania dla kategorii klas VI

Powodzenia w rozwiązywaniu zadań.

bserafin : :
lut 01 2017 Galileo 2017
bserafin : :
sty 16 2017 II edycja konkursu "Tangramowa historyjka"...

Zapraszam wszystkich chętnych uczniów klas 4-6 SP 114 do udziału w drugiej edycji szkolnego konkursu matematycznego pt. "Tangramowa historyjka".

Tangram jest to starożytna chińska łamigłówka. Ma już około 3000 lat. Polega ona na układaniu elementów tangramu, czyli odpowiednio pociętego kwadratu. Zabawa z tangramami pomaga nam ćwiczyć wyobraźnię, dostarczając przy tym niezłej rozrywki. Jeżeli chcecie spróbować swoich sił w układaniu tanów (czyli elementów tangramu), polecam Wam aplikację na stronie http://www.math.edu.pl/tangram,

Osoby zainteresowane konkursem, jego regulamin znajdą tutaj.

Serdecznie zachęcam do udziału! Prace można oddawać do 03.02.2017 r.

bserafin : :
sty 08 2017 KANGUR MATEMATYCZNY

16 marca 2017 r. odbędzie się międzynarodowy konkurs  "Kangur Matematyczny" dla uczniów kl. II - VI. Udział w konkursie jest odpłatny - 9 zł od uczestnika. Wpłaty przyjmują nauczyciele matematyki, udzielają oni również wszelkich informacji. Wszystkich chętnych zapraszam do udziału oraz do rozwiązywania zadań z lat ubiegłych dostępnych pod linkiem http://www.kangur-mat.pl/testy_konkursowe.php

bserafin : :
gru 21 2016 Wesołych Świąt!

bserafin : :
gru 15 2016 XI Multimedialna Matematyka

Szkoła Podstawowa Nr 210 w Warszawie organizuje XI Warszawski Konkurs Matematyczno - Informatyczny "Multimedialna Matematyka".

Konkursowi patronują: Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Burmistrz Dzielnicy Śródmieście.

Wszystkich uczniów klas IV-VI zachęcam do wzięcia udziału w tym konkursie. Osoby zainteresowane powinny się zgłosić do swoich nauczycieli matematyki.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie SP 210 pod tym linkiem.

bserafin : :
gru 11 2016 Konkurs matematyczny "Z matematyką...

Zachęcam uczniów klas IV-VI do wzięcia udziału w Warszawskim Konkursie Matematycznym "Z matematyką przez życie".

W konkursie można startować w każdej z dwóch kategorii:

- konkurs wiedzy,

- prezentacja multimedialna.

Uczniowie chętni do wzięcia udziału w konkursie wiedzy proszeni są o zgłoszenie się do swojego nauczyciela matematyki. Pierwszy etap konkursu (szkolny) odbędzie się w dniu 19.01.2017 r.

Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w kategorii prezentacja multimedialna powinni do dnia 11.02.2017 r. wykonać zgodnie z regulaminem konkursu i przekazać do swoich nauczycieli matematyki prezentacje multimedialne na temat "Matematyka od świtu do zmierzchu"

Regulamin konkursu dostępny jest pod linkiem: regulamin, oprócz tego, koniecznie przeczytajcie aneks do regulaminu!

bserafin : :
gru 11 2016 3 x Happy

Zachęcam wszystkich uczniów klas III -VI do udziału w VIII edycjI Dzielnicowego Turnieju Trzykrotnego Układania Łamigłówek Happy Na Czas „3xHappy”.

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów, którzy pragną sprawdzić swoje umiejętności logicznego i twórczego myślenia.

Konkurs składa się z dwóch etapów:

I etap – eliminacje wewnątrzszkolne – 11 stycznia 2017 r.

II etap – turniej właściwy – 5 kwietnia 2017 r. godz. 13.30

Turniej odbywa się na sześciu poziomach trudności łamigłówek kategorii Happy Cube (łamigłówki Milano, New York, Tokyo, Amsterdam, Paris i Brussels, z których powstają kostki o krawędziach 4 cm): poziom 1 - niebieski, poziom 2 - zielony, poziom 3 - żółty, poziom 4 - pomarańczowy, poziom 5 - czerwony, poziom 6 - fioletowy.

Każdy uczestnik ma do dyspozycji klocki z zadeklarowanego wcześniej koloru (poziomu) i musi trzy razy złożyć sześcian i trzy razy włożyć go w formę. Wygrywają osoby, które zrobią to najszybciej na danym poziomie trudności.

Osoby zainteresowane powinny zgłosić się do swoich nauczycieli matematyki do dnia 22.12.2016.

Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje dostępne są także na stronie SP 42 w Warszawie >>> regulamin.

bserafin : :